
Nowe zasady wydawania praw jazdy
Opublikowano: 21/01/2013
Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze uprzejmie informuje, iż w dniu 19.01.2013 r. weszły w życie przepisy Ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 Nr 30 poz. 151 z późn.zm), które zmieniają dotychczasowe procedury związane z pozyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami.
W związku z tym od dnia 19.01.2013 r. osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy przed przystąpieniem do szkolenia musi uzyskać PROFIL KANDYDATA NA KIEROWCĘ (PKK).
Aby uzyskać PKK, należy złożyć w Wydziale Komunikacji (wg miejsca zamieszkania) wniosek o wydanie prawa jazdy dołączając do wniosku:
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
- orzeczenie psychologiczne w przypadku ubiegania się o prawo jazdy kat. C, C1, D, D1, C1E, D1E, CE, DE,
- wyraźną, aktualną, kolorową, fotografię o wymiarach 3,5×4,5cm, lewy półprofil, z widocznym lewym uchem,
- pisemną zgodę rodziców w przypadku osoby, która nie ukończyła 18 lat,
- kserokopię posiadanego prawa jazdy, w przypadku ubiegania się o nowe kategorie.
Na podstawie ww. dokumentów Wydział Komunikacji w terminie nieprzekraczającym 2 dni roboczych generuje w systemie teleinformatycznym profil - PKK - kandydata na kierowcę.
PKK jest to elektroniczny dokument, generowany w systemie "Kierowca", zawierający dane i informacje identyfikujące i opisujące osobę ubiegającą się o wydanie prawa jazdy. Dokument ten jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia oraz przystąpienia do egzaminu.
Informację o wygenerowaniu profilu kandydata na kierowcę z podaniem unikalnego numeru identyfikującego profil, przekazuje się osobie, której profil ten dotyczy.
Otrzymany numer PKK należy następnie przedstawić w wybranym ośrodku szkolenia kierowców.
Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy należy uiścić opłatę za prawo jazdy - 100,50 zł. Jest to warunek niezbędny do złożenia przez urząd zamówienia na prawo jazdy.
PKK - Profil kandydata na kierowcę generuje się także w przypadku:
- osoby ubiegającej się o rozszerzenie uprawnień,
- osoby ubiegającej się o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą (z wymaganym egzaminem teoretycznym),
- osoby podlegającej sprawdzeniu kwalifikacji (po dostarczeniu orzeczenia lekarskiego i/lub psychologicznego):
- przywrócenie uprawnień cofniętych powyżej 1 toku,
- przywrócenie uprawnień cofniętych w związku z utratą kwalifikacji,
- zwrot prawa jazdy zatrzymanego na co najmniej 1 rok,
- osoby posiadającej prawo jazdy z ograniczeniem do kierowania pojazdami z automatyczną skrzynią biegów, a ubiegającej się o prawo jazdy bez ograniczenia,
- - osoby ubiegającej się ponownie o prawo jazdy po rocznej przerwie (dokumenty przesłane przez WORD po niezdanym egzaminie).
Nowy wzór prawa jazdy
19 stycznia 2013 r. został wprowadzony nowy wzór dokumentu prawa jazdy, ujednolicony, obowiązujący we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Dokument prawa jazdy będzie ważny przez 15 lat. Jedynie prawa jazdy kategorii "zawodowych" C i D będą wydawane, tak jak obecnie, na okres do 5 lat.
Po upływie okresu, na jaki dokument został wydany, konieczna będzie jego wymiana (uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają). Przy wymianie nie będzie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Wtedy, tak jak obecnie, trzeba będzie przejść obowiązkowe badania lekarskie.
Do przedłużenia ważności dokumentu prawa jazdy będą potrzebne jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy i wniosek.
Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą wymieniane sukcesywnie na nowe dopiero w latach 2028-2033.
Nowy wzór prawa jazdy:
Nowe kategorie praw jazdy:
A2 uprawniająca do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. Minimalny wiek do uzyskania to 18 lat.
AM (zastąpi kartę motorowerową), która będzie uprawniać do kierowania motorowerami i lekkimi quadami. Minimalny wiek to 14 lat, ponadto trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Karta motorowerowa wydana przed 19 stycznia 2013 r. zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18. roku życia. Kartę można wymienić, na własny koszt, na prawo jazdy kategorii AM, po ukończeniu 14 lat. Każdy, kto ukończy 18 lat przed 19 stycznia 2013 r., zachowa uprawnienia do kierowania motorowerami, nie będzie wymagane posiadanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
Zostanie wprowadzony stopniowy dostęp do prowadzenia ciężkich motocykli - kategoria A. Uzyskanie prawa jazdy kat. A będzie uzależnione od posiadania doświadczenia w prowadzeniu motocykli lekkich (kat. A2).
Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii A:
-
24 lata - dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2,
-
20 lat - dla osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.
Informujemy, że od dnia 19 stycznia 2013 r. zmienia się również wysokość opłat za wydanie prawa jazdy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami
Wysokość opłaty za wydanie:
1) prawa jazdy - wynosi 100 zł + 0,50zł opłaty ewidencyjnej
2) międzynarodowego prawa jazdy - wynosi 35 zł